Collection: Gardening The USA Seeds
What do seeds and gardening have to do with raccoons, Chinese tree shrews, antelope, and lizards? And what's the connection between dinosaurs and gardening? Outer space and growing food? What does gardening have to do with operas, orchestral instruments, and cartoons? What is an eco-system and how does it work? Let's get busy learning and find out.
Our comprehensive educational material is designed to be used by homeschoolers, clubs, classrooms, and more. They're flexible enough to customize for your needs, yet structured enough to
Perhaps we should put less effort into demanding better quality poisons from companies that care very little for us, and spend more time and effort demanding that kids and adults both, get a better education in gardening, agriculture, and nutrition!
We specialize in educational material for all ages, and excel in teaching in a way where learning seems effortless. Our workbooks, lesson plans, and curriculum are geared for homeschooling and classrooms alike. STEM and STEAM - full speed ahead. Let's get busy.
-
Sale
Basil, Genovese
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
Sale
Bean, Provider
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
Carrot, Cosmic Purple
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
Lettuce - Gourmet Mix
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
Marigold, French, Sparky
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
Sale
Mint, Peppermint
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
Sale
Pea, Taiwan Sugar
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
Pepper - Sweet Marconi
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
Sale
Squash - Butternut
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
Squash - Cocozelle Zucchini
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
Sunflower - Italian White
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
Tomato, Brandywine Red
Regular price $4.50 USDRegular priceUnit price / per -
Tomato, Sweetie
Regular price $4.50 USDRegular priceUnit price / per -
Zinnia - State Fair Mix
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price / per$4.50 USDSale price $4.00 USDSale -
The Bird Collection 1 - Hummingbird, Pheasant, Chicken
Regular price $11.00 USDRegular priceUnit price / per$13.50 USDSale price $11.00 USDSale -
The Bird Collection 2
Regular price $23.00 USDRegular priceUnit price / per$26.50 USDSale price $23.00 USDSale -
The Insect Collection 1 - Lacewing, Leaf-footed Bug, Bee
Regular price $11.00 USDRegular priceUnit price / per$13.50 USDSale price $11.00 USDSale -
The Insect Collection 2
Regular price $23.00 USDRegular priceUnit price / per$26.50 USDSale price $23.00 USDSale -
The Companion Planting Set 1, Tomato, Marigold, Basil
Regular price $11.00 USDRegular priceUnit price / per$13.50 USDSale price $11.00 USDSale -
The Companion Planting Set 2: Pepper, Sunflower, Lettuce
Regular price $11.00 USDRegular priceUnit price / per$13.50 USDSale price $11.00 USDSale